



RUMENI DREN (Cornus mas)
Območje :
krasko-sredozemsko
Glavne značilnosti :
Dren je razširjen v srednji in vzhodni Evropi, Mali Aziji in Kavkazu. Je termofilna in sonce ljubna rastlina, uspeva tudi na skalnatih področjih. Drevo zraste največ 6 - 10 m, pogosteje je grm do 4 m visok. Deblo ima rjavo rumenkasto skorjo, ki odpada v luskah. Ima oglate zeleno-sivkaste do rdeče-rjave veje, prekrite s ploskimi dlakami. Razmnoževanje poteka s semeni.
List :
Listi so enostavni, kratkopecljati, nasprotno nameščeni in celorobi Rob je rahlo valovit. Zgornja stran je zelena in gladka, spodnja pa svetlejša in dlakava. Listi so eliptično jajčasti z zašiljeno ali zaokroženo bazo in zaostreni, z ostro konico. Žile potekajo značilno v loku proti vrhu listne ploskve.
Sadež :
Plod je podolgovato jajčasta drenjula rožnate ali bele barve. Koščičast plod je dolg 15 - 20 cm in je užiten. V plodu je seme s tankim ovojem.
Cvet:
Cvetovi so rumeni, drobni, dvospolni, združeni v kobule, obdani z ovratničkom iz štirih konkavnih lističev, ki so rahlo daljši od cvetnih listov in enako dolgi kot socvetje. Cvetovi poženejo pozimi preden drevo olista.